TechniSat DITALIO ST1Słuchacze przyzwyczajeni do analogowego radia FM mogą czuć obawy, że wprowadzany w Polsce standard radia cyfrowego DAB+ wiązać się będzie z poważnymi wydatkami na nowy odbiornik. I rzeczywiście, najlepiej wyposażone modele, napakowane nowinkami technologicznymi, do najtańszych nie należą. DITALIO ST1 stanowi rozwiązanie tego problemu - to niedrogie, dostępne za kwotę poniżej 200 zł radio dla początkującego użytkownika. Urządzenie jest atrakcyjne cenowo, proste w obsłudze, a jednocześnie pozwala przekonać się o głównych zaletach radia cyfrowego. Odbiornik został objęty współpracą firmy TechniSat i Polskiego Radia.


DITALIO ST1 to dość nietypowy model w ofercie firmy TechniSat, co zresztą podkreśla jego nazwa. Odbiorniki DAB+, najbardziej kojarzące się z tym niemieckim producentem, należą do uznanej linii DigitRadio, która stanowi jakościową wizytówkę TechniSata. DITALIO to osobna marka, skierowana do masowego odbiorcy, a na sygnowanych nią urządzeniach nie znajdziemy nawet logo TechniSat. Model DITALIO ST1 jest jak dotąd jedynym reprezentantem tej linii dostępnym na polskim rynku.

ST1 wpisuje się w modę na odbiorniki radiowe w stylu retro. Większą część przedniego panelu wypełnia żeberkowa osłona dwóch głośników, co przypomina radia z połowy XX w. Również charakterystyczne, zaokrąglone kształty obudowy przywołują na myśl tamte czasy. Do jej wykonania producent użył lśniącego plastiku, białego na bokach i w tylnej części, a czarnego na frontowej ściance. Całość wygląda atrakcyjnie, jednak dokładniejsze spojrzenie na urządzenie zdradza jego budżetowy charakter.


     

Jakie funkcje oferuje DITALIO ST1? To tylko i aż radio – przede wszystkim cyfrowe DAB+, ale także analogowe FM. Cyfrowe pasmo III (174 - 240 MHz) gwarantuje prawidłowy odbiór polskich stacji DAB+, co więcej - model DITALIO ST1 został w pełni przygotowany do odbioru stacji Polskie Radio Dzieciom.

Obsługa odbiornika jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Sterowanie ułatwia zestaw położonych w jednej linii przycisków oraz ulokowany ponad nimi okrągły, pięcioprzyciskowy manipulator. Posługując się nim, możemy szybko przełączać kolejne kanały (ruchy w prawo-lewo), regulować głośność (dół-góra), a także, naciskając środkowy guzik, wprowadzić odbiornik w stan uśpienia – natychmiast lub po określonym czasie.


   


    

Na szybkie dostrojenie radia DAB+ pozwala klawisz automatycznego skanowania BACK/SCAN. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też dostroić odbiornik ręcznie. By uzyskać lepszy sygnał, należy wysunąć teleskopową antenę o długości 60 cm, która w trybie DAB+ wyraźnie zmniejsza poziom błędów sygnału.

Po dostrojeniu kanałów DAB+ warto przypisać je do klawiszy numerycznych, co pozwoli na szybkie wybieranie do dziesięciu stacji. Początkowo wykorzystanie tej funkcji może sprawiać problemy, bo nie jest ona w pełni intuicyjna. Klawisze mają oznaczenia 1/6, 2/7, 3/8 itd., czyli do jednego przycisku przypisywane są dwa kanały. W rzeczywistości jednak wybór zapisanych stacji jest bardzo prosty. Krótkie przyciśnięcie wybiera pierwszy kanał skojarzony z wybranym klawiszem (np. 1 lub 2), a długie – drugi (np. 6 lub 7). Oczywiście wcześniej trzeba zaprogramować przyciski.

Dwuliniowy wyświetlacz DITALIO ST1 ma jasnoniebieskie podświetlenie i jest dość czytelny, chociaż mieści się na nim niezbyt wiele tekstu. W trybie DAB+ górna linia zawsze informuje, jakiej stacji słuchamy, w dolnej prezentowane są dodatkowe informacje nadawane w kanale DAB+: rodzaj programu, poziom sygnału, poziom błędu, częstotliwości, kompresja audio, czas i data.

W menu ustawień odbiornika znajdziemy m.in. regulację poziomu i czasu podświetlenia, czas i datę, a także wybór języków – niestety wśród nich zabrakło polskiego. Z wyświetlaniem polskich znaków nie ma jednak żadnego problemu.

Odbiornik zasilany jest za pomocą zasilacza sieciowego 5V / 0,75 A lub czterech baterii typu AA, czyli popularnych „paluszków”. Komora baterii umieszczona jest na tylnym panelu pod zdejmowaną klapką.


    

Dwa głośniki mają niewielką moc, jednak są na tyle głośne, że radio z powodzeniem sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach: kuchni, sypialni czy pokoju biurowym. W brzmieniu dominują średnie i wysokie tony, wyraźnie odczuwalny jest za to brak basów. DITALIO ST1 sprawdzi się więc jako grające w tle radio, po którym nie oczekujemy wyrafinowanego i potężnego brzmienia. Wiadomości, niezbyt głośna muzyka, słuchowiska – w takich zastosowaniach DITALIO ST1 spisze się idealnie.

TechniSat DITALIO ST1

  • Radio DAB+, pasmo III, 174 - 240 MHz
  • Radio FM, 87.5 - 108 MHz , RDS
  • Antena teleskopowa DAB+/FM 60 cm
  • Dwuliniowy wyświetlacz LCD
  • Programowanie do 20 stacji (10 DAB+, 10 FM)
  • Dwa głośniki stereo
  • Wyjście słuchawkowe
  • Zasilanie sieciowe 5V / 0,75 A lub bateryjne 4x AA
  • Wymiary 267 x 133 x 60 mm
  • Ciężar: 0,7 kg

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

    


Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM