TechniSat DigitRadio 210 IRDigitRadio 210 IR to ciekawa propozycja TechniSata, skierowana do osób poszukujących niewielkiego, przenośnego odbiornika DAB+, w którym nie brakuje też analogowych zakresów FM oraz obsługi radia internetowego i funkcji streamingu UPnP.

Wspólną cechą odbiorników DAB+ niemieckiej marki TechniSat jest stonowany design, w którym nacisk położono na funkcjonalność i praktyczne cechy użytkowe, a nie na walory wizualne. I taki jest też model DigitRadio 210 IR. Urządzenie prezentuje się dość skromnie, trudno wyróżnić je spośród innych odbiorników na półce sklepowej. Jedyną ekstrawagancją, która nadaje czarnej obudowie DigitRadia 210 IR własny charakter, są podłużne przyciski funkcyjne, umieszczone pod ekranem. Jeden z tych klawiszy – przewijania i strojenia – rozciąga się przez cały panel sterowania. Wygląda to nietypowo, ale ergonomii tego rozwiązania nie można wiele zarzucić, do opanowania obsługi urządzenia wystarczy kilka minut. Wygodnie ulokowane zostało pokrętło głośności – na prawym boku obudowy, więc nie ma obaw, że chcąc pogłośnić lub ściszyć muzykę, przypadkiem dotkniemy niewłaściwy klawisz. Regulacja głośności jest bardzo płynna, można precyzyjnie wybrać właściwy poziom.

 

Wyświetlacz LCD Dot Matrix ma czarne tło i jasnofioletowe podświetlenie, co wygląda ciekawe, a przy tym gwarantuje niezłą czytelność. Na wyświetlaczu mieści się 6 linii tekstu i symboli, przy czym dwie z nich – skrajne - to stałe elementy informujące o trybie pracy, jakości i mocy sygnału itd. Pomiędzy nimi wyświetlana jest nazwa stacji (litery o podwójnej wysokości) oraz aż trzy drobne linijki, gdzie mieszczą się nie tylko nazwy utworów, ale także dłuższe fragmenty zdań z aktualności nadawanych w DAB+ i RDS, co zainteresuje tych, którzy nie tylko lubią słuchać, ale i czytać.

 

Obok panelu sterowania umieszczony jest monofoniczny głośnik o mocy 1 W RMS. To niezbyt wiele, więc trudno oczekiwać, że DigitRadio 210 IR zachwyci jako sprzęt imprezowy, ale nie takie jest przecież jego przeznaczenie. To radio dla jednego użytkownika, które sprawdzi się zwłaszcza podczas słuchania audycji mówionych lub gdy muzyka ma być tylko tłem, umilającym pracę w biurze lub przygotowanie śniadania w kuchni. Dla bardziej wymagających pozostaje wyjście jack 3,5 mm, które pozwala podłączyć słuchawki lub - w warunkach domowych – większe głośniki albo nawet rozbudowany system hi-fi. W takiej konfiguracji DigitRadio 210 IR może pełnić, mimo braku pilota, funkcję przystawki DAB+ do starszych odbiorników.

 

Wyjście słuchawkowe to jedyne złącze przewodowe, w jakie wyposażono DigitRadio 210 IR. Nie oznacza to jednak ograniczonej funkcjonalności. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi urządzenie może odbierać audycje radia internetowego oraz komunikować się z multimedialnymi serwerami we wspólnej sieci. Użytkownik proszony jest o konfigurację Wi-Fi po pierwszym włączeniu odbiornika. Dla większej wygody można pierwsze łączenie wykonać za pomocą WPS.

 

Poszczególne tryby działania urządzenia aktywowane są za pomocą klawisza MODE. Kolejno są to: DAB Radio, FM Radio, Radio internetowe i Archiwum muzyki.

Radio DAB/DAB+ odbiera fale w zakresach 174 - 240 MHz, co gwarantuje prawidłowy diałanie polskich stacji. Pierwsze włączenie aktywuje funkcję automatycznego skanowania, a jeżeli jego efekty są niezadowalające, należy skorzystać z również dostępnej funkcji dostrajania. Podobnie jak w innych odbiornikach DAB+ marki TechniSat, w menu znajduje się także opcja przycinania nieprawidłowych stacji, czyli usuwania tych, które nie są już w zasięgu, ale wciąż widnieją na liście, a także dwustopniowa kompresja dynamiki, wyrównująca wahania dynamiki i wynikające z tego różnice w głośności, gdy sygnał jest nierównomierny.

 

W ustawieniach radia DAB+ znajduje się także zmiana kolejności zeskanowanych stacji, ale tylko według określonych schematów, nie ma za to ustawień ręcznych. Tu z pomocą przychodzi lista ulubionych – można ich ustawić do 10.

 

Radio FM (zakresy 87,5-108 MHz) nie zapewnia aż tylu możliwości. Przeszukiwanie stacji i strojenie odbywa się standardowo po przytrzymaniu lub krótkim naciśnięciu klawiszy przewijania. W domyślnych ustawieniach pomijane są stacje o słabym sygnale, co jednak można wyłączyć w ustawieniach. Podobnie jak tryb stereo. Gdy sygnał jest zbyt słaby, wybór mono powinien zmniejszyć szumy. Negatywny efekt tej zmiany usłyszymy przede wszystkim na słuchawkach.

 

Wzmocnienie sygnału DAB i FM zapewnia antena teleskopowa o długości 50 cm.

 

Kolejny tryb działania - Radio internetowe – bazuje na rozwiązaniach znanych już z innych odbiorników TechniSat. Po właściwym skonfigurowaniu połączenia sieciowego użytkownik otrzymuje bezpłatny, niewymagający logowania dostęp do stacji internetowych zebranych w katalogu serwisu vTuner. Liczba dostępnych stacji jest praktycznie nieograniczona – a wyszukiwać je można według gatunku, kraju czy popularności. By nie pogubić się w ich gąszczu, warto skorzystać z funkcji zapisu ulubionych.

 

Ostatni tryb działania, czyli Archiwum muzyki, zapewnia dostęp do plików muzycznych MP3 i MWA zapisanych na serwerze UPnP, działającym w sieci domowej, do której odbiornik zalogowany jest przez Wi-Fi. Serwerem takim może być zwykły komputer PC, ale też dekoder TV z dyskiem i łącznością WLAN.

 

W menu ustawień znajdziemy mi.in. wybór języka. Plusem jest to, że producent zadbał także o język polski. Lokalizacja jest niemal bez zarzutu, prawidłowo wyświetlane są też polskie znaki.

 

Radio działa po podłączeniu zasilacza 6 V 500 mAh lub też na baterie – w tym przypadku wystarczą 4 „paluszki”, czyli baterie lub akumulatory w formacie AA.

 

TechniSat DigitRadio 210 IR to poręczne, dobrze wykonane i wygodne w obsłudze radio, które sprawdzi się nie tylko w domu czy biurze, ale także na urlopowym wyjeździe czy wycieczce za miasto. W optymalnych warunkach zapewni prawidłowy odbiór cyfrowego sygnału DAB+, a poza jego zasięgiem pozwoli słuchać analogowego UKF. Pełnię swych możliwości DigitRadio 210 IR osiągnie jednak w pomieszczeniu, po podłączeniu do sieci WLAN, co zapewnia dostęp do radia internetowego i streamingu UPnP.

 


TechniSat DigitRadio 210 IR

 • Głośnik mono 1 W RMS
 • Radio DAB+ 174 - 240 MHz
 • Radio FM 87,5-108 MHz, RDS
 • Radio internetowe vTuner
 • Streaming muzyki z serwera UPnP
 • Złącze Wi-Fi
 • Wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm
 • Wyświetlacz LCD Dot Matrix z podświetleniem
 • Antena teleskopowa 50 cm
 • Zapis 20 ulubionych stacji (10 DAB+, 10 FM)
 • Zasilanie sieciowe DC 6 V / 500 mA
 • Zasilanie bateryjne 4 x AA
 • Wymiary 115 x 230 x 53 mm
 • Ciężar 1155 g

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM