View Quest Retro MiniProducenci odbiorników DAB+ chętnie odwołują się do stylistyki retro, najczęściej sięgając przy tym po wzornictwo inspirowane latami osiemdziesiątymi XX w. Brytyjska marka View Quest podeszła do sprawy w sposób najbardziej konsekwentny: wprowadziła do swojej oferty całą serię odbiorników DAB+ w stylu retro, cofając się przy tym aż do lat pięćdziesiątych. Jednym z tych urządzeń jest model Retro Mini.

Retro Mini do złudzenia przypomina produkt z epoki Marylin Monroe, amerykańskich krążowników szos i pierwszych przenośnych odbiorników radiowych. Do nich właśnie nawiązał View Quest, przy czym producent sięgnął po nieco bardziej szlachetny materiał niż często wówczas stosowany polistyren – wykonana z drewna skrzynka wykończona jest barwioną skórą. Do wyboru jest aż 11 wariantów kolorystycznych – poza stonowaną czernią czy brązem jest też błękit, czerwień, zieleń czy nawet róż. Z barwionej skóry wykonany jest także stylowy uchwyt, wyraźnie sugerujący przenośny charakter radia. Z kolorowym obramowaniem kontrastują przedni i tylny panel, wykonane z białego plastiku.

Stylistykę retro podkreślają także detale – głośnik skryty pod żeberkową maskownicą oraz zaokrąglone na brzegach przyciski sterujące. Powyżej nich umieszczony został już bardziej nowoczesny element -  czarno-biały wyświetlacz LCD z trzema liniami tekstu. Stałym elementem ekranu, widocznym w każdym trybie pracy, jest zegar, pod nim zaś prezentowane są dwie mniejsze linijki z informacjami o nadawanej stacji. W trybie czuwania na wyświetlaczu widnieje zegar z datą. Jest prosto, ale funkcjonalnie.

 

Tył obudowy kryje komorę baterii (4 x AA), poniżej której znalazło się wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm, wejście AUX 3,5 mmm, złącze ładowarki oraz port USB. Jest tam także umieszczona teleskopowa antena o długości 60 cm.

 

Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Odbiornik wygląda ciekawie i został starannie wykonany z materiałów o wysokiej jakości. Miłośnikom stylu retro, zwłaszcza paniom, View Quest Retro Mini na pewno się spodoba, chociaż trzeba brać pod uwagę, że urządzenie nie w  każdym pomieszczeniu będzie się dobrze komponować.   

 

Obsługę odbiornika zapewnia zestaw przycisków na przednim panelu. Ich rozmieszczenie i funkcje są intuicyjne, a obsługa nikomu nie powinna sprawić trudności. Wyboru funkcji dokonuje się za pomocą klawisza MODE, który naciskany po kolei aktywuje tryby: DAB, FM, AUX i Bluetooth.

 

Obsługa jest prosta, bo i zakres dostępnych funkcji nie jest przesadnie wielki. Radio DAB+  można dostroić automatycznie lub ręcznie. W menu ustawień znalazł się także equalizer z kilkoma gotowymi schematami (jazz, rock, pop itd.), a także opcje zegara, podświetlenia ekranu, uśpienia odbiornika oraz wybór języka (zabrakło polskiego). Naciskając klawisz INFO, możemy ponadto wyświetlić dane powiązane z wybranym kanałem DAB+: informacje o nadawanej audycji, siłę sygnału, częstotliwości, bitrate i datę. Natomiast sięgając do przycisku z symbolem gwiazdki, zyskamy możliwość zapisu do 30 ulubionych stacji.

 

Podobny zakres funkcji dostępny jest po przełączeniu się na odbiornik FM, przy czym strojenie odbywa się na dwa sposoby: skokowo od stacji do stacji (długie przytrzymania klawisza przewijania) i co 0,05 MHz (krótkie naciśnięcie).

 

Kolejny tryb działania Retro Mini to AUX, gdy do urządzenia podpięte jest zewnętrzne źródło dźwięku, na przykład odtwarzacz MP3 lub iPod.

 

Dla użytkowników smartfonów i tabletów najlepszą opcją podłączenia będzie tryb Bluetooth. Parowanie urządzeń jest bardzo proste i przebiega bez zbędnych komplikacji.

 

A do czego służy port USB? Wbrew pozorom urządzenie nie zostało wyposażone w odtwarzacz MP3, a wyjście to pozwala jedynie doładować smartfon po podłączeniu odpowiedniego kabla.

 

Komu można polecić View Quest Retro Mini? Oczywiście miłośnikom stylu z lat 50. i gadżeciarzom, którzy poszukują do swojego mieszkania niebanalnego sprzętu. Nie można także zapomnieć o mobilności odbiornika – urządzenie sprawdzi się jako sprzęt grający na działce czy podczas weekendowego wypadu nad jezioro. Trzeba jednak brać pod uwagę, że Retro Mini nie oferuje nadmiernie wyrafinowanego brzmienia. Monofoniczny głośnik o mocy 5W gra z dość dużą mocą, jednak po zwiększeniu natężenia dźwięku do maksimum pojawiają się lekkie przesterowania. Miłośnicy basowych brzmień będą zapewne także nie do końca usatysfakcjonowani przeciętnym odwzorowaniem niskich tonów, w całym pasmie nadmiernie dominuje też środek, wyraźnie zostało ścięte wysokie pasmo. Retro Mini jest więc ciekawą propozycją, gdy muzyka ma pozostać tłem, umilając nam czas podczas gotowania w kuchni lub w plenerze. Opcjonalnym rozwiązaniem jest podłączenie  View Quest Retro Mini do większych głośników lub nawet do domowego zestawu audio, co ułatwia przejściówka  z zestawu.

View Quest Retro Mini

 • Radio DAB/DAB+, pasmo III, 174 MHz - 240 MHz
 • Radio FM, 87,5 – 108 MHz
 • Wejście AUX 3,5 mm stereo
 • Złącze Bluetooth do podłączenia smartfonów i tabletów
 • Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
 • Port USB do ładowania smarfonu
 • Zegarek, dwa alarmy
 • Zapis 30 ulubionych stacji DAB/FM
 • Obudowa w stylu retro, wykończenie w 11 kolorach do wyboru
 • Drewniana obudowa
 • Teleskopowa antena 60 cm
 • Equalizer z gotowymi zestawami brzmień (rock, pop, jazz, płaski, klasyka)
 • Zasilanie sieciowe lub czterema bateriami AA
 • Wymiary 14,7 x 10,5 x 22,4 cm
 • Ciężar 898 g

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Czytaj także:

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM