CORUS DTR-769To niewielkie, samochodowe radio DAB+ nie jest dostępne w Polsce, trudno je także zdobyć w sklepach internetowych, ale warto mu się przyjrzeć, bo stanowi świetną ilustrację tego, jak różnorodne mogą być odbiorniki radia cyfrowego. Gadżet montuje się do szyby za pomocą przyssawki jak nawigację GPS, a po podłączeniu do samochodowego zestawu audio urządzenie może pełnić funkcję radia DAB+, zestawu głośnomówiącego dla telefonu, pozwala także na odtwarzanie muzyki ze smartfonu lub iPoda.

CORUS DTR-769 to gadżet wyprodukowany przez firmę Kensen Technologies z Hong-Kongu. Urządzenie znane jest także pod niemiecką marką Albrecht, w której portfolio ma oznaczenie DR-56 DAB+. Niezależnie od nazwy pozwala w prosty sposób zwiększyć możliwości samochodowego zestawu audio. Jeżeli radio w aucie zapewnia tylko odbiór FM, DTR-769 stanowić będzie jego ciekawe uzupełnienie.

Urządzernie jest niewielkich rozmiarów, jest lekkie i bez problemu można je zamontować na szybie lub kokpicie auta za pomocą dodanego do zestawu uchwytu z przyssawką. Do prawidłowego działania niezbędne będzie także podłączenie zasilania z gniazda zapalniczkowego, a także anteny, która zapewni wyraźny sygnał w trakcie jazdy.

Gadżet można podłączyć do samochodowego systemu audio na dwa sposoby: albo poprzez wyjście liniowe, albo dzięki funkcji transmitera FM. Umieszczone na boku obudowy złącze jack 3,5 mm działa w dwóch trybach: jako wyście lub wejście. Użycie transmitera FM wymaga przestawienia gniazdka AUX na tryb wejściowy. To pozwala podłączyć do DTR-769 smartfon lub iPod za pomocą zwykłego kabelka z końcówkami jack. By cieszyć się muzyką, należy jeszcze dostroić częstotliwości transmitera do odbiornika FM w samochodzie.

Bardziej stabilnym połączeniem, bez zakłóceń, będzie jednak wykorzystanie wyjścia liniowego. Ten tryb działania gadżetu umożliwia odbiór radia DAB+ oraz pozwoli na współpracę z telefonem podłączonym przez Bluetooth. CORUS DTR-769 sprawdzi się jako prosty zestaw głośnomówiący (niestety, bez identyfikacji dzwoniącego), jak również zapewni streaming muzyki z telefonu. Rozmowy głosowe w trybie głośnomówiącym można prowadzić za pomocą wbudowanego mikrofonu, a także umieszczonego z tyłu obudowy głośniczka. Lepiej jednak wykorzystać do tego celu głośniki samochodowe, po uaktywnieniu ich w opcjach.

Obsługa gadżetu jest bardzo prosta – służą do tego cztery przyciski pod ekranem. Szybkie  dostrojenie radia DAB+ ułatwia klawisz automatycznego skanowania, a umieszczone centralnie, duże pokrętło pozwala na łatwą zmianą stacji radiowych. Chociaż element ten wygląda jak gałka poziomu głośności, to natężenie dźwięku można zmienić jedynie w podłączonym systemie audio.

Na kolorowym wyświetlaczu mieści się 6 linii tekstu. Podczas odbioru stacji DAB+ prezentowane są podstawowe dane jak nazwa stacji, częstotliwość, data, godzina oraz informacje o aktualnie emitowanej audycji. Radio działa w częstotliwościach pasma III (174,0 – 240,0 MHz), odbiera więc polskie stacje cyfrowe, a maksymalna liczba obsługiwanych kanałów to 99. Z tego 30 można zapisać jako ulubione.

By zminimalizować zakłócenia podczas jazdy, producent wyposażył odbiornik w system stabilizacji sygnału, co powinno zagwarantować czysty odbiór do prędkości 100 km/h. Odbiornik dobrze spisuje się też w typowej jeździe miejskiej, zwłaszcza po prawidłowym zamontowaniu anteny.

Radio CORUS DTR-769 nie jest jedynym gadżetem tego typu. Adapterów czy przystawek DAB+ do samochodowego zestawu audio pojawia się na rynku coraz więcej, wszystkie zaś oferują podobne funkcje. To dobre rozwiązanie dla tych kierowców, którzy zainwestowali już w drogi system car audio, ale nie mają w nim odbiornika radia cyfrowego DAB+. Zaletą urządzenia jest prosty montaż, możliwość szybkiego przeniesienia gadżetu do innego samochodu, a także dobry odbiór sygnału w czasie podróży.


CORUS DTR-769

  • Samochodowe radio DAB+ 174,0 – 240,0 MHz
  • Częstotliwości transmitera FM: 87,5-108,0 MHz
  • Obsługuje do 99 stacji DAB+, zapis 30 ulubionych
  • Bluetooth v2.1, funkcja zestawu głośnomówiącego i streaming muzyki
  • Wbudowany mikrofon i głośnik do trybu HF
  • Kolorowy ekran 2,4 cala
  • Antena przyklejana do szyby
  • Złącze AUX IN/OUT 3,5 mm – przełączane w zależności od funkcji
  • Zasilanie z gniazda zapalniczkowego 10 - 30 V
  • Montaż na uchwycie przyssawkowym

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk
Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM