SONY MEX-N6000BDSONY MEX-N6000BD

Samochodowy odtwarzacz MEX-N6000BD firmy SONY spodoba się zwłaszcza gadżeciarzom. Urządzenie integruje w sobie różne nowinki technologiczne, w tym – poza odbiornikiem cyfrowego radia DAB+ - standard komunikacji NFC, która pozwala na dotykowe podłączenie smartfonu i sterowanie za jego pomocą całym zestawem.

Na pierwszy rzut oka MEX-N6000BD wygląda jak dziesiątki innych odtwarzaczy samochodowych i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na zdejmowanym przednim panelu rozmieszczone są standardowe elementy sterujące, wśród których uwagę zwraca duże pokrętło regulacji głośności, a także klawisze numeryczne pozwalające zaprogramować do 6 stacji radiowych DAB+ lub FM. Po lewej stronie ulokowane zostały przyciski przewijania, które podczas odbioru radia DAB+ umożliwiają wybór stacji, a po naciśnięciu i przytrzymaniu przełączają multipleksy. W przypadku radia analogowego te same klawisze włączają funkcję automatycznego lub ręcznego nastawiania stacji.

Kierowcy, którzy często korzystają z funkcji zestawu głośnomówiącego, docenią wyraźnie wyróżniający się (po podświetleniu) przycisk telefonu.

Na panelu czołowym znajduje się także szczelina na płyty CD oraz złącza: wejście AUX, pozwalające podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku, a także port USB, zapewniający współpracę z pendrive'ami oraz iPhone'ami i iPodami.

Projektanci SONY zadbali o efektowne podświetlenie panelu. Funkcja Dynamic Colour Illuminator pozwala na wybór różnych kolorów wyświetlacza i podświetlenia przycisków, dzięki czemu można dopasować wygląd urządzenia do stylistyki auta. Kontrastujące z czarnym ekranem LCD czerwone, zielone, żółte lub fioletowe akcenty ożywią wnętrze każdego pojazdu. Do wyboru jest 12 zaprogramowanych kolorów, ale można też stworzyć własny. Wybrany kolor może zmieniać się nawet w rytm muzyki.

To, co najciekawsze w odbiorniku MEX-N6000BD, znajdziemy po zagłębieniu się w jego funkcje. Najmocniejszą stroną systemu SONY jest wsparcie dla bezprzewodowych technologii NFC i Bluetooth oraz rozbudowana obsługa za pomocą smartfonu.

Technologia łączności NFC jest już stosunkowo dobrze spopularyzowana w akcesoriach mobilnych – przenośnych głośnikach do smartfonów, słuchawkach itd. W radioodtwarzaczach samochodowych wciąż stanowi nowość, a to przecież właśnie na drodze takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, bo korzystnie wpływa na bezpieczeństwo i wygodę podróży.

Jak to działa? W pokrętle sterującym odtwarzacza znajduje się chip NFC. Wystarczy tylko zbliżyć tam smartfon, a wówczas obydwa urządzenia natychmiast się połączą z wykorzystaniem Bluetooth. Oczywiście by prawidłowo to funkcjonowało, potrzebny jest telefon z systemem Android wyposażony w NFC, na którym zainstalowana jest darmowa aplikacja App Remote. Telefony bez NFC też można podłączyć, jednak trzeba je wcześniej ręcznie sparować.

Co to wszystko daje? Dzięki połączeniu urządzeń można na przykład odtwarzać muzykę z pamięci smartfonu, obsługiwać za jego pomocą radio (i na odwrót), odbierać połączenia telefoniczne, a nawet – sterować głosowo obydwoma urządzeniami. Kierowca nie musi ręcznie wybierać utworów z listy odtwarzania, wystarczy, że wypowie komendę głosowo. W ten sam sposób MEX-N6000BD pozwala na uruchamianie aplikacji, na przykład poczty e-mail. System SONY może odczytać wiadomość odebraną w smartfonie, a nawet przetworzy odpowiedź głosową na tekst. W podobny sposób obsługiwane są inne aplikacje zainstalowane w smartfonie, na przykład Facebook, Twitter czy kalendarz. Pełne działanie tych funkcji zależne jest od silnika przetwarzania mowy TTS w smartfonie.

Korzystając z klawisza SRC, przełączymy się między poszczególnymi źródłami dźwięku. Do wyboru są: odtwarzacz płyt CD, urządzenie Bluetooth, tunery FM oraz DAB/DAB+ i DMB-R, a także wejście AUX, do którego można podpiąć kablem zewnętrzny odtwarzacz MP3. Spore możliwości daje tryb USB – port ten pozwala na podłączenia nośników USB (pendrive'ów, dysków) lub urządzeń MSC (smartfony, odtwarzacze) i odsłuchiwanie z nich nagrań MP3, WMA i WAV, zapewnia ponadto synchronizację ze sprzętem Apple.

Odbiornik radia cyfrowego odbiera programy w częstotliwościach 174,928 - 239,200 MHz. Stacje radiowe mogą być wyszukiwane automatycznie i ręcznie, a także za pomocą rozwiązania o nazwie Quick-BrowZer, czyli szybkiej wyszukiwarki na podstawie nazwy. Ulubione stacje można przypisać do sześciu klawiszy na przednim panelu. Radio SONY pozwala także na odbiór komunikatów DAB, takich jak ostrzeżenia, informacje o ruchu drogowym czy komunikaty o pogodzie.

Wymagający użytkownicy mogą na kilka sposobów poprawić brzmienie słuchanej muzyki, korzystając z zestawu funkcji systemu Advanced Sound Engine. Najprostsza opcja to wybór reprodukcji dźwięku ClearAudio+ automatycznie optymalizującej sygnał cyfrowy. Jest też korektor EQ10 z dziesięcioma zaprogramowanymi krzywymi korekcji dźwięku (np. ROCK, POP, JAZZ itd.), a także equalizer ręczny. Urządzenie SONY pozwala ponadto na stworzenie naturalnego pola dźwiękowego poprzez opóźnienie reprodukcji dźwięku z poszczególnych głośników. Umożliwia ono dobranie optymalnych warunków odsłuchu w zależności od tego, jak siedzi kierowca i pasażerowie: na lewym lub prawym fotelu, na obu przednich fotelach lub w całej kabinie. Nie zabrakło także standardowych rozwiązań jak balans, fader czy kontur (loundness).

Wzmacniacz Dynamic Reality Amp 2 zapewnia moc wyjściową 4 x 55 W. Z tyłu znajdują się dodatkowe wyjścia na wzmacniacz i subwoofer, a także wejście na dołączony do zestawu mikrofon, który pozwala na wykorzystanie urządzenia jako zestawu głośnomówiącego w rozmowach telefonicznych.

SONY MEX-N6000BD – dane techniczne:
• Radio DAB/DAB+/DMB-R 174,928 - 239,200 MHz
• Radio FM 87,5 – 108 MHz
• Radio MW 531 – 1602 MHZ
• Radio LW 153 – 279 MHz
• Odtwarzacz płyt CD/CD-R/CD-RW, pliki MP3 i WMA
• Złącze USB 1A pozwalające podłączyć pendrive'a, pliki MP3, WMA, WAV
• Możliwość podłączenia iPhone'a i iPoda przez USB
• Łączność bezprzewodowa Bluetooth 3.0, profile A2DP, AVRCP, HFP, PBAP, SPP, MAP, HID
• NFC (Near Field Communication)
• Współpraca z aplikacją mobilną App Remote
• Wejście audio AUX na przednim panelu
• Dynamic Colour Illuminator – zmienna kolorystyka panelu
• Wzmacniacz Dynamic Reality Amp 2 , maksymalna moc wyjściowa 4 x 55 W (przy 4 omach)
• Korekcja brzmienia Advanced Sound Engine (EQ10, ClearAudio+, filtry, balans, fader, kontur)

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM