JVC KW-V215DBTJVC KW-V215DBT

Zaprezentowany w grudniu 2014 r. odtwarzacz JVC KW-V215DBT to multimedialne centrum samochodowej rozrywki. Dwudinowa jednostka z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem łączy wszystkie, stosowane dziś źródła dźwięku i obrazu, w tym radio DAB+, smartfony oraz iPody.

Multimedialny odbiornik JVC to propozycja dla najbardziej wymagających kierowców, która pozwala zamienić wnętrze pojazdu w prawdziwe centrum multimedialne i komunikacyjne. KW-V215DBT to kontynuacja linii zapoczątkowanej przez znane na polskim rynku modele KW-V20BTE czy KW-V30BTE. Urządzenie sterowane jest głównie za pomocą dużego dotykowego ekranu o przekątnej 6,2 cala. Do jego montażu potrzebna jest kieszeń 2 DIN.

Wyświetlacz JVC KW-V215DBT ma przekątną 6,2 cala (15,7 cm), rozdzielczość WVGA (800 x 480) i format 16:9. Zajmuje większą część jednostki i gdy jest wygaszony, urządzenie niemal całkowicie wtapia się w kokpit. Stacja JVC będzie pasowała do każdego wnętrza, do limuzyny i samochodu sportowego.

Wokół ekranu znajduje się zestaw najpotrzebniejszych przycisków: po lewej stronie regulacja głośności oraz klawisz wysunięcia płyty DVD, z prawej cofnięcie i wyłącznik ekranu, przycisk zasilania i pulpitu głównego, a także klawisze telefonu i equalizera. Przyciski są wyraźnie oznaczone i podświetlone na niebiesko, można więc szybko wywołać najpotrzebniejsze funkcje, niezależnie od aktualnie wybranego trybu działania odbiornika.

Na przednim panelu znajdują się jeszcze dwa ważne elementy – kieszeń płyt CD/DVD oraz ukryty pod zaślepką port USB o napięciu 1 A, pozwalający na podłączenie pendrive’a, iPoda lub ładowanie smartfonu.

Multimedialna stacja JVC może być także obsługiwana  za pomocą opcjonalnego pilota zdalnego sterowania RM-RK258, który jednak trzeba dokupić oddzielnie.

Główny pulpit daje dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia: przede wszystkim do odbiornika radia cyfrowego DAB/DAB+, odtwarzacza CD i DVD, iPoda, urządzenia sparowanego przez Bluetooth, a także trybu głośnomówiącego dla podłączonego telefonu komórkowego. Na tym jednak nie koniec funkcji JVC KW-V215DBT. Kolejne odkryjemy po zagłębieniu się z menu, gdzie użytkownik otrzyma dodatkowo dostęp do tunera FM, urządzeń USB, sprzętu podłączonego do AV-IN, a także kamery cofania (którą trzeba kupić oddzielnie).

Menu KW-V215DBT można dostosować do swoich potrzeb: nie tylko zmienić tło, ale także rozmieścić ikony w dowolnej kolejności, by mieć pod ręką najczęściej używane funkcje. Co ciekawe, by przełączyć utwór lub zmienić głośność, nie trzeba używać przycisków – można to zrobić za pomocą gestów ekranowych. Jest to bardzo wygodne i łatwe, wystarczy opanować kilka ślizgów palcem.

Po wybraniu ikony DAB/DAB+ użytkownik otrzymuje dostęp do rozbudowanego menu, w którym wyświetlane są informacje o wybranym kanale (nadawany program radiowy, typ PTY, jakość sygnału audio itd.), a także kafelki, do których można przypisać 15 ulubionych stacji. By to zrobić, wystarczy po ręcznym wybraniu określonego programu przytrzymać palcem jeden z kafelków (oznaczone są symbolami P1-P15). Niestety, po odłączeniu źródła prądu (np. odpięciu akumulatora) konfigurację trzeba ponawiać.

Inny sposób na znalezienie określonej stacji to skorzystanie z ikony lupki, która pozwala wejść do alfabetycznej listy wszystkich kanałów radiowych. Jest ona tworzona tuż po pierwszym podłączeniu odbiornika.

JVC KW-V215DBT umożliwia odbiór programów DAB/DAB+ nadawanych w pasmie III i paśmie L.

Podobnie wygląda i działa menu radia analogowego, z ta różnicą, że możliwy jest zapis tylko 6 ulubionych stacji, a między pozostałymi trzeba się przełączać ręcznie. Radio analogowe odbiera transmisję FM w paśmie 87,5 do 108,0 MHz, a także AM (fale średnie i długie).

Podobnie jak w innych samochodowych odbiornikach DAB+ firmy JVC, także i w tym modelu została zaimplementowana funkcja Seamless Blending. Jest to płynne i niezauważalne dla słuchacza przełączanie się między częstotliwościami FM i DAB tej samej stacji. Rozwiązanie to może być przydatne zwłaszcza w Polsce, gdzie sygnał DAB+ nie zawsze jest dostępny – w takim sytuacji odbiornik korzysta z zakresów FM. By ta funkcja mogla działać, słuchany program musi być emitowany równolegle w systemie analogowym FM, jak i cyfrowym DAB+.

By podłączyć do zestawu iPoda (a także iPhone’a), należy podpiąć go do gniazdka USB za pomocą standardowego kabla Apple lub, w bardziej zaawansowanym trybie App Link, korzystając z dodatkowego kabla JVC KS-U59. To drugie rozwiązanie umożliwia odtwarzanie wideo i dostęp do aplikacji.

Gdy odbiornik wykryje iPoda, przejmuje nad nim kontrolę, co pozwala na wybieranie i zmianę utworów, włączenie odtwarzania i zatrzymania. Użytkownik ma pełen dostęp do kolekcji muzycznej iPoda, na ekranie wyświetlane są utwory, albumy i playlisty, a także okładki.

Do USB można również podłączyć pendrive’a z plikami MP3, zdjęciami i filmami. Żeby jednak obejrzeć wideo, samochód nie może być w ruchu. Gdy się porusza, specjalne zabezpieczenie wyświetla komunikat „Parking Off” do czasu, aż auto zatrzyma się i zostanie zaciągnięty hamulec ręczny. Ten sam wymóg dotyczy filmów odtwarzanych z płyt DVD.

Dzięki złączu Bluetooth z multimedialną stacją JVC można sparować dowolny smartfon i odtwarzać z niego muzykę. Obsługa profilu AVRCP daje także dostęp do funkcji sterowania odtwarzaczem z poziomu ekrany JVC. Żeby zmienić utwór, nie trzeba więc posługiwać się smartfonem.

Bezprzewodowa łączność Bluetooth i wsparcie dla profilu HFP pozwala także na korzystanie z telefonu w trybie głośnomówiącym. Konfiguracja jest bardzo prosta – po pierwszym sparowaniu telefonu z odtwarzaczem JVC system pobiera kontakty i… już można dzwonić, także odbierać połączenia oraz wiadomości SMS. By zminimalizować niebezpieczeństwa, które wiążą się z używaniem telefonu w trakcie jazdy, producent dodał także funkcję wybierania głosowego. Użytkownicy iPhone’ów mogą korzystać z Siri.

Dostępny pod dedykowanym klawiszem equalizer powinien zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. Dostępnych jest 11 presetów oraz bardzo wygodny 5-pasmowy korektor parametryczny. Co więcej, każde z pasm można dodatkowo skorygować, zmieniając charakterystykę częstotliwości za pomocą filtrów.

Odpowiednią moc dla stacji JVC zapewnia wzmacniacz MOS-FET 4 x 50 W. Na tylnym panelu znajduje się dodatkowe wyjścia głośnikowe i dla subwoofera, a także wyjście na kamerę cofania.

JVC KW-V215DBT – dane techniczne:

 • Dotykowy ekran 6,2 cala (15,7 cm) o rozdzielczości WVGA
 • Wzmacniacz MOS-FET 4 x 50 W
 • Tuner DAB/DAB+, pasmo III: 174,928 MHz - 239,200 MHz, pasmo L: 1452,960 MHz - 1490,624 MHz
 • Tuner FM, pasmo 87,5 - 108,0 MHz, RDS, MW pasmo 531 - 1611 kHz, LW 153 - 279 kHz
 • Technologia Bluetooth (Phone Book Access Profile, transfer książki telefonicznej, zestaw głośnomówiący, przesyłanie plików audio, AVRCP, powiadomienie o SMS-ach przychodzących, głosowe wybieranie numeru, alfabetyczne wyszukiwanie w książce telefonicznej, funkcja Siri dla iPhone'a)
 • Port USB - zasilanie 1 A
 • Połączenie USB lub App Link dla iPoda/iPhone'a
 • Odtwarzanie plików w formatach MP3, WMA, WAV, JPEG, DivX, MPEG1, MPEG2
 • Odtwarzanie DVD i CD
 • 5-pasmowy korektor parametryczny iEQ, 11 presetów
 • Filtr górnoprzepustowy / filtr dolnoprzepustowy
 • Wejście AUX na tylnym panelu
 • Terminale wejścia liniowego (AV + kamera)
 • 3 terminale wyjścia (przód + tył + subwoofer)
 • Wyjście wideo
 • Gotowy do współpracy z pilotem
 • Rozmiar 2DIN

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM